• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

CHANGES FROM PREVIOUS YEARS: WEDNESDAY sessions begin at 8:00 a.m. All other days begin at 8:30 a.m. FRIDAY lunch is just one hour with presentations and workshops afterwards from 1:00pm to 2:30pm. The Symposium ends at 2:30pm on Friday.

Hands-on workshops require registration. Space is limited. You must be registered for the conference first, then register for workshops. Details on how to register for a workshop can be found here.

Be sure you have the latest version of this agenda. Last minute changes will be announced at the event. At-A-Glance agenda available in PDF here.
*last updated 9/172019

  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday

Tuesday

7:00 a.m. to 4:00 p.m. - Registration open 

Click on a session title to get more details about it

Ballroom Copper Basin Room Granite Mountain Room Arizona Room Chino-Prescott Room
8:30 am
Don't Run With Scissors: You ARE A Part of NG 9-1-1!
Presenters:
Jeff Ledbetter, Brian Brady, Sandy Dyre
8:30 am
10:00 am
Technical Session
Lessons Learned from an sUAS Group: Year 2
Presenters:
Chuck Powell, Jack Taylor
8:30 am
9:00 am
UAS Special Interest Group
ArcGIS Pro hands-on workshop (FIRST OFFERING)
Presenters:
Peter Gamberg, Joseph Peters
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
Introduction to FME for CAD to GIS
Presenter:
Patrick Connolly-Boutin
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
9:00 am
7 Pitfalls to Avoid When Launching an Enterprise Drone Program
Presenter:
Brian Soliday
9:00 am
9:30 am
UAS Special Interest Group
9:30 am
Unmanned Aircraft as a disruptive technology in surveying
Presenter:
Matt Mintzmyer
9:30 am
10:00 am
UAS Special Interest Group
10:00 am
Break
10:00 am
10:30 am
Break
10:00 am
10:30 am
10:30 am
Datums, Projections, and Coordinates: A Spatial Gee-Odyssey
Presenter:
Michael Dennis
10:30 am
12:00 pm
Technical Session
AGIC UAS Work Group Panel Discussion
10:30 am
12:00 pm
UAS Special Interest Group
11:00 am
11:30 am
12:00 pm
Luncheon Keynote: History of LiDAR Technology
Speaker:
Kimberley Denney
12:00 pm
1:30 pm
12:30 pm
1:00 pm
1:30 pm
Designing 3D Terrain Maps
Presenter:
Tom Patterson
1:30 pm
3:00 pm
Technical Session
Lidar Uses in Forest Management
Presenter:
Mark Nigrelli
1:30 pm
2:00 pm
LiDAR Special Interest Group
Introduction to Story Maps
Presenter:
Karen Blevins
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
Insights for ArcGIS Workshop
Presenter
Hayley Miller
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
2:00 pm
USGS 3D Elevation Program and 3D Nation
Presenter:
Drew Decker
2:00 pm
2:30 pm
LiDAR Special Interest Group
2:30 pm
Life Cycle of a LiDAR Program
Presenter:
Jason Caldwell
2:30 pm
3:00 pm
LiDAR Special Interest Group
3:00 pm
Break
3:00 pm
3:30 pm
Break
3:00 pm
3:30 pm
3:30 pm
An Introduction to ArcGIS Enterprise
Presenters:
Joseph Peters, Peter Gamberg
3:30 pm
5:00 pm
Technical Session
All the Things: capitalizing on big data from devices, drones, and cubesats
Presenter:
Tyson Swetnam
3:30 pm
3:53 pm
LiDAR Special Interest Group

Use of Individual Tree Detection when Quantifying Forest Structure
Presenters:
Ryan Blackburn,
Andrew Sánchez Meador
3:53 pm
4:16 pm
LiDAR Special Interest Group

Enhancing the impact of investments in lidar with OpenTopography
Presenter:
Mathew Beckley
4:16 pm
4:38 pm
LiDAR Special Interest Group

Topographic Differencing: OpenTopography and the 2016 M7 Japan Earthquake
Presenter:
Chelsea Scott
4:38 pm
5:00 pm
LiDAR Special Interest Group
4:00 pm
4:30 pm
No events available

 

Wednesday

7:00 a.m. to 4:00 p.m. - Registration open 
(*Note that morning sessions start at 8 am on Wednesday. For all other days the start time is 8:30am)

Click on a session title to get more details about it

Ballroom Copper Basin Room Granite Mountain Room Arizona Room Chino-Prescott Room
8:00 am
You’ve got LiDAR…Now what? Demos of LiDAR analysis that anyone can do!
Presenters:
Mark Christiano, Nickolas Viau, Kim Denney
8:00 am
9:30 am
Technical Session
GIS Data Development and Validation for Next Generation 9-1-1
Presenters:
Jeff Ledbetter, Sandy Dyre


8:00 am
9:30 am
Technical Session
Working with Web AppBuilder for ArcGIS (Developer Edition)
Presenters:
Ayan Mitra, Shea Lemar


8:00 am
9:30 am
Hands-On Workshop
Doing GIS the Database Way: NoSQL Geospatial
Presenters:
Jinzhou (Gene) Zhang, Bo Guo


8:00 am
9:30 am
Hands-On Workshop
8:30 am
9:00 am
9:30 am
Break
9:30 am
10:00 am
Break
9:30 am
10:00 am
Break
9:30 am
10:00 am
Break
9:30 am
10:00 am
10:00 am
Plenary: Carpe Geo and Parvum Momentum
Welcome
AGIC Chairperson’s Address
**
Keynote Presentation by Bill Johnson, Carpe Geo Evangelist, Applied Geographics, inc
10:00 am
12:00 pm
10:30 am
11:00 am
11:30 am
12:00 pm
Lunch
Lunch provided in Ballroom
12:00 pm
1:30 pm
Speakers:
Lisa Atkins, State Land Commissioner and State Cartographer

Jenna Leveille on Statewide GIS Coordination
12:30 pm
1:00 pm
1:30 pm
Maintaining NG 9-1-1 Data. Many Roads, One Goal
Presenters:
Howard Ward, Bo Guo, Brian Brady
1:30 pm
3:00 pm
Track: NG 9-1-1
Creating thematic maps: this is my truth, tell me yours
Presenter:
Kenneth Field
1:30 pm
3:00 pm
Technical Session
Scripting in Python for ArcGIS – The Basics (FIRST OFFERING)
Presenter:
Jennifer Harrison
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
Introduction to Survey123
Presenter:
Karen Blevins
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
2:00 pm
2:30 pm
3:00 pm
Exhibits
Exhibitor Booths
3:00 pm
3:30 pm
Visit Exhibitors in the Ballroom
Break
3:00 pm
3:30 pm
Break
3:00 pm
3:30 pm
3:30 pm
ADOT's Real Time Transportation Data Conflation
Presenters:
Patrick Whiteford, Shaun Perfect
3:30 pm
4:00 pm
Tract: Transportation
Student Lightning Round
Presenters:
Tony Gonzales Scholarship Recipients
3:30 pm
5:00 pm
4:00 pm
UAS-based LiDAR for Pre-Construction Survey and Transportation Applications
Presenter:
Ryan Burley
4:00 pm
4:30 pm
Track: Transportation
4:30 pm
Pavement distress assessment with high-resolution orthoimagery
Presenter:
Ben Hickson
4:30 pm
5:00 pm
Track:Transportation
5:00 pm
Maps & Apps Gallery Opening

Maps & Apps Gallery Opening

5:00 pm
6:00 pm
Appetizers Provided
5:30 pm

Ballroom

Copper Basin Room

Granite Mountain Room

Arizona Room

Chino-Prescott Room

No events available

Join us for the Maps & Apps Gallery Opening from 5pm to 6pm

Thursday

7:30 a.m. to 9:00 a.m. - Full Breakfast Buffet

7:30 a.m. to 4:00 p.m. - Registration open

Click on a session title to get more details about it

Ballroom Copper Basin Room Granite Mountain Room Arizona Room Chino-Prescott Room
8:30 am
Exhibitor Lightning Round
Exhibitor Lightning Round
8:30 am
10:00 am
Come see the latest tools and offerings from our exhibitors. All in one place, in quick 7 minute lightning talks.
Meeting the state's water needs - We've got an app for that!
Presenter:
Susan Craig
8:30 am
9:00 am
Track: Natural Resources
Scripting in Python for ArcGIS – The Basics (2ND OFFERING)
Presenter:
Jennifer Harrison
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
ArcGIS Pro Hands On Workshop (SECOND OFFERING)
Presenters:
Peter Gamberg, Joseph Peters
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
9:00 am
Geospatial Analysis of Monsoon Precipitation Data from Citizen Reporters
Presenter:
Gabe McGowan
9:00 am
9:30 am
Track: Natural Resources
9:30 am
Enhancements to the National Hydrography Dataset
Presenter:
Drew Decker
9:30 am
10:00 am
Track: Natural Resources
10:00 am
Exhibits
Exhibitor Booths
10:00 am
10:30 am
Visit Exhibitors in the Ballroom
Break
10:00 am
10:30 am
Break
10:00 am
10:30 am
10:30 am
Risk Terrain Modeling - Residential Burglaries
Presenters: Jeremy Johnson
10:30 am
11:00 am
Track: Data Modeling
APS Utilizing LiDAR & Mobile Workforce Management Tools to Reduce Fire Risk
Presenter:
Chris Schroeder
10:30 am
11:00 am
Track: Natural Resources
11:00 am
Graph Databases: ARC/INFO Back to the Future
Presenter:
Rudy Stricklan
11:00 am
11:30 am
Track: Data Modeling
Wildland Fire GIS: A Day in the life of a GIS Specialist – a 16 hour day in 2019
Presenter:
Aaron Seifert
11:00 am
12:00 pm
Track: Natural Resources
11:30 am
Blockchain in Plain English
Presenters:
Bo Guo, Jay Carpenter
11:30 am
12:00 pm
Track: Data Modeling
12:00 pm
Luncheon Keynote: Mapping Grand Canyon National Park
Speaker:
Tom Patterson
12:00 pm
1:30 pm
12:30 pm
1:00 pm
1:30 pm
Evaluating Techniques for Areal Interpolation of Polygonal Data
Presenter:
Erik Glenn
1:30 pm
2:00 pm
Track: Geospatial Analysis
Mapping the Heat! A window into FS National Infrared Operations Unit
Presenter:
Mark Christiano
1:30 pm
2:00 pm
Track: GIS in Action
Scripting in Python for ArcGIS – Building on the Basics (1st OFFERING)
Presenter:
Jennifer Harrison
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
Learn the Basics of Spatial SQL and Open-Source PostGIS in Three Hours
Presenter
Rudy Stricklan
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
2:00 pm
Solving for Waste: ArcGIS's Network Analyst & Solid Waste Management
Presenter:
Stephen Gushue
2:00 pm
2:30 pm
Track: Geospatial Analysis
How we went Pro. One organization's journey adopting ArcGIS Pro.
Presenter:
Brian Colson
2:00 pm
2:30 pm
Track: GIS in Action
2:30 pm
PAG Safety Explorer: facilitating data-driven project development
Presenter:
Josh Pope
2:30 pm
3:00 pm
Track: Geospatial Analysis
Reality Portal: How we combined Portal for ArcGIS, SSO, and Active Directory
Presenter(s):
Benjamin Sher, Brian Laird
2:30 pm
3:00 pm
Track: GIS in Action
3:00 pm
Exhibits
Exhibitor Booths
3:00 pm
3:30 pm
Visit Exhibitors in the Ballroom
Break
3:00 pm
3:30 pm
Break
3:00 pm
3:30 pm
3:30 pm
GISP: what it is and how to get it
Presenter:
Rick Chappell
3:30 pm
4:00 pm
Track: Professional Development
The Arizona Military & Energy Land Use Plan (AME-UP)
Presenter(s):
Kevin Seegmiller, Leisa Brug
3:30 pm
4:00 pm
Track: GIS in Action
4:00 pm
Young Professional Networking Panel
Presenter:
Hayley Miller
4:00 pm
4:30 pm
Track: Professional Development
ArcGIS Enterprise Collaboration
Presenter:
Peter Gamberg
4:00 pm
4:30 pm
Track: GIS in Action
4:30 pm
Women in GIS
Presenter:
Eva Reid
4:30 pm
5:00 pm
Track: Professional Development
3D Mapping a Historic Western Film Studio
Presenter(s): Nikolas Smilovsky, Chris Lukinbeal
4:30 pm
5:00 pm
Track: GIS in Action
5:00 pm
5:30 pm
6:00 pm
Exhibits
Exhibitor Social and Dinner
6:00 pm
8:00 pm
Award Presentations and Door Prizes
6:30 pm
7:00 pm
7:30 pm

Ballroom

Copper Basin Room

Granite Mountain Room

Arizona Room

Chino-Prescott Room

No events available

Join us for Vendor Sponsored Social Thursday evening  in the Ballroom

 

Read More

Friday

7:30 a.m. to 9:00 a.m. - Full Breakfast Buffet

8:00 a.m. to 10:00 a.m. - Registration open

Click on a session title to get more details about it

Ballroom Copper Basin Room Granite Mountain Room Arizona Room Chino-Prescott Room
8:30 am
Why you should centralize and automate your data import management using FME
Presenter:
Patrick Connolly-Boutin
8:30 am
9:00 am
Track: Working with Data
Migrating to ArcGIS Pro
Presenter:
Peter Gamberg
8:30 am
9:00 am
Track: Working with ArcGIS
Scripting in Python for ArcGIS – Building on the Basics (2nd OFFERING)
Presenter:
Jennifer Harrison
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
Introduction to Lidar, Data Access, and Processing with OpenTopography
Presenters:
Chelsea Scott, Matt Beckley
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
9:00 am
Silos In, Solos Out: Building ADOT's Dashboard Culture
Presenters:
Bo Guo, James Meyer
9:00 am
9:30 am
Track: Working with Data
An Introduction to ArcGIS Urban
Presenter(s):
Joseph Peters
9:00 am
9:30 am
Track: Working with ArcGIS
9:30 am
AZGeo: The Road Ahead
Presenter:
Ryan Johnson
9:30 am
10:00 am
Track: Working with Data
ArcGIS Python API: Web GIS Administrative Workflows
Presenter:
Peter Gamberg
9:30 am
10:00 am
Track: Working with ArcGIS
10:00 am
Break
10:00 am
10:30 am
Break
10:00 am
10:30 am
10:30 am
Smorgasboard Lightning Round
Smorgasboard Lightning Round
10:30 am
12:00 pm
a variety of topics in 7-10 minute lightning talk presentations- click here for more about each one
National Geodetic Survey: a Quick Review of Products and Services
Presenter:
William Stone
10:30 am
11:00 am
Track: Data Integration
11:00 am
Integration and Workflows for Mobile Data Collection and Reporting
Presenter(s):
Thomas Krinke, Jim Long
11:00 am
11:30 am
Track: Data Integration
11:30 am
Civic Engagement with the ArcGIS Hub
Presenter:
Joseph Peters
11:30 am
12:00 pm
Track: Data Integration
12:00 pm
Lunch
Lunch provided in Ballroom
12:00 pm
1:00 pm
12:30 pm
1:00 pm
Flood Hazard Information Sheets using Survey123, progress and caveats
Presenter: Bill Beaver
1:00 pm
1:30 pm
Track: Field Data Collection
Dismembering ArcGIS Rest Service properties
Presenter:
Brian Bond
1:00 pm
1:30 pm
Track: GIS Programming and Tools
Hands-on Workshop on AZGIV and EMAP
Presenters:
Bo Guo, Shujing Li, Howard Ward
1:00 pm
2:30 pm
Hands-On Workshop
Visualize This: Bringing Your Data to Life When Words Fail
Presenter:
Jami Dennis
1:00 pm
2:30 pm
Hands-On Workshop
1:30 pm
High-Accuracy GPS mapping with your Smartphone or Tablet
Presenter:
Isiah Mack
1:30 pm
2:00 pm
Track: Field Data Collection
Arizona Geocoding and Imputation Tool (AZGIT)
Presenter:
David Olson
1:30 pm
2:00 pm
Track: GIS Programming and Tools
2:00 pm
Refining Mobile Solutions for All Types of Users
Presenter:
Lindsay Spencer
2:00 pm
2:30 pm
Track: Field Data Collection
Using Python to Streamline Regional Land Use and Parcel Data Processing
Presenter:
Kurt Cotner
2:00 pm
2:30 pm
Track: GIS Programming and Tools

Ballroom

  • Lunch
    12:00 pm - 1:00 pm

Copper Basin Room

Granite Mountain Room

Arizona Room

Chino-Prescott Room

No events available

Read More