• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

CHANGES FROM PREVIOUS YEARS: WEDNESDAY sessions begin at 8:00 a.m. All other days begin at 8:30 a.m. FRIDAY lunch is just one hour with presentations and workshops afterwards from 1:00pm to 2:30pm. The Symposium ends at 2:30pm on Friday.

Hands-on workshops require registration. Space is limited. You must be registered for the conference first, then register for workshops. Details on how to register for a workshop can be found here.

The complete food and beverage menu is available here. 
The Conference Program is now available in PDF and a hard-copy will be provided to each attendee at check-in. (Note: Agenda changes such as cancellations, title changes, etc, that occurred after 9/6/2019 will not be reflected in the program. Please refer to the PDF agenda, the online agenda below, or the mobile app)

Be sure you have the latest version of this agenda. Last minute changes will be announced at the event. At-A-Glance agenda available in PDF here.
*last updated 9/28/2019

  • Tuesday
  • Wednesday
  • Thursday
  • Friday

Tuesday

7:00 a.m. to 4:00 p.m. - Registration open 

Click on a session title to get more details about it

Ballroom Copper Basin Room Granite Mountain Room Arizona Room Chino-Prescott Room
8:30 am
NG911: The Data Behind the Magic
Presenters:
Jeff Ledbetter, Brian Brady, Sandy Dyre
8:30 am
10:00 am
Technical Session
Lessons Learned from an sUAS Group: Year 2
Presenters:
Chuck Powell, Jack Taylor
8:30 am
9:00 am
UAS Special Interest Group
ArcGIS Pro hands-on workshop (FIRST OFFERING)
Presenters:
Peter Gamberg, Joseph Peters
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
Introduction to FME for CAD to GIS
Presenter:
Patrick Connolly-Boutin
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
9:00 am
7 Pitfalls to Avoid When Launching an Enterprise Drone Program
Presenter:
Brian Soliday
9:00 am
9:30 am
UAS Special Interest Group
9:30 am
Unmanned Aerial Systems - FHWA Perspective
Presenter:
John Haynes
9:30 am
10:00 am
UAS Special Interest Group
10:00 am
Break
10:00 am
10:30 am
Break
10:00 am
10:30 am
10:30 am
Datums, Projections, and Coordinates: A Spatial Gee-Odyssey
Presenter:
Michael Dennis
10:30 am
12:00 pm
Technical Session
AGIC UAS Work Group Panel Discussion
10:30 am
12:00 pm
UAS Special Interest Group
11:00 am
11:30 am
12:00 pm
Luncheon Keynote: History of LiDAR Technology
Speaker:
Kimberley Denney, Atlantic
12:00 pm
1:30 pm
12:30 pm
1:00 pm
1:30 pm
Designing 3D Terrain Maps
Presenter:
Tom Patterson
1:30 pm
3:00 pm
Technical Session
Lidar Uses in Forest Management
Presenter:
Mark Nigrelli
1:30 pm
2:00 pm
LiDAR Special Interest Group
Introduction to Story Maps
Presenter:
Karen Blevins
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
Insights for ArcGIS Workshop
Presenter
Hayley Miller
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
2:00 pm
USGS 3D Elevation Program and 3D Nation
Presenter:
Drew Decker
2:00 pm
2:30 pm
LiDAR Special Interest Group
2:30 pm
Life Cycle of a LiDAR Program
Presenter:
Jason Caldwell
2:30 pm
3:00 pm
LiDAR Special Interest Group
3:00 pm
Break
3:00 pm
3:30 pm
Break
3:00 pm
3:30 pm
3:30 pm
An Introduction to ArcGIS Enterprise
Presenters:
Joseph Peters, Peter Gamberg
3:30 pm
5:00 pm
Technical Session
All the Things: capitalizing on big data from devices, drones, and cubesats
Presenter:
Tyson Swetnam
3:30 pm
3:53 pm
LiDAR Special Interest Group

Use of Individual Tree Detection when Quantifying Forest Structure
Presenters:
Ryan Blackburn,
Andrew Sánchez Meador
3:53 pm
4:16 pm
LiDAR Special Interest Group

Enhancing the impact of investments in lidar with OpenTopography
Presenter:
Mathew Beckley
4:16 pm
4:38 pm
LiDAR Special Interest Group

Topographic Differencing: OpenTopography and the 2016 M7 Japan Earthquake
Presenter:
Chelsea Scott
4:38 pm
5:00 pm
LiDAR Special Interest Group
4:00 pm
4:30 pm
No events available

 

Wednesday

7:00 a.m. to 4:00 p.m. - Registration open 
(*Note that morning sessions start at 8 am on Wednesday. For all other days the start time is 8:30am)

Click on a session title to get more details about it

Ballroom Copper Basin Room Granite Mountain Room Arizona Room Chino-Prescott Room
8:00 am
You’ve got LiDAR…Now what? Demos of LiDAR analysis that anyone can do!
Presenters:
Mark Christiano, Nickolas Viau, Kim Denney
8:00 am
9:30 am
Technical Session
GIS Data Development and Validation for Next Generation 9-1-1
Presenters:
Jeff Ledbetter, Sandy Dyre


8:00 am
9:30 am
Technical Session
Working with Web AppBuilder for ArcGIS (Developer Edition)
Presenters:
Ayan Mitra, Shea Lemar


8:00 am
9:30 am
Hands-On Workshop
Doing GIS the Database Way: NoSQL Geospatial
Presenters:
Jinzhou (Gene) Zhang, Bo Guo


8:00 am
9:30 am
Hands-On Workshop
8:30 am
9:00 am
9:30 am
Break
9:30 am
10:00 am
Break
9:30 am
10:00 am
Break
9:30 am
10:00 am
Break
9:30 am
10:00 am
10:00 am
Plenary: Carpe Geo and Parvum Momentum
Welcome
AGIC Chairperson’s Address
**
Keynote Presentation by Bill Johnson, Carpe Geo Evangelist, Applied Geographics, inc
10:00 am
12:00 pm
10:30 am
11:00 am
11:30 am
12:00 pm
Lunch
Lunch provided in Ballroom
12:00 pm
1:30 pm
Speakers:
Lisa Atkins, State Land Commissioner and State Cartographer

Jenna Leveille on Statewide GIS Coordination
12:30 pm
1:00 pm
1:30 pm
Maintaining NG 9-1-1 Data. Many Roads, One Goal
Presenters:
Howard Ward, Bo Guo, Brian Brady
1:30 pm
3:00 pm
Track: NG 9-1-1
Creating thematic maps: this is my truth, tell me yours
Presenter:
Kenneth Field
1:30 pm
3:00 pm
Technical Session
Scripting in Python for ArcGIS – The Basics (FIRST OFFERING)
Presenter:
Jennifer Harrison
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
Introduction to Survey123
Presenter:
Karen Blevins
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
2:00 pm
2:30 pm
3:00 pm
Exhibits
Exhibitor Booths
3:00 pm
3:30 pm
Visit Exhibitors in the Ballroom
Break
3:00 pm
3:30 pm
Break
3:00 pm
3:30 pm
3:30 pm
ADOT's Real Time Transportation Data Conflation
Presenters:
Patrick Whiteford, Shaun Perfect
3:30 pm
4:00 pm
Tract: Transportation
Student Lightning Round
Presenters:
Tony Gonzales Scholarship Recipients
3:30 pm
5:00 pm
4:00 pm
UAS-based LiDAR for Pre-Construction Survey and Transportation Applications
Presenter:
Ryan Burley
4:00 pm
4:30 pm
Track: Transportation
4:30 pm
Evaluating Bicycle and Pedestrian Transit Around Tucson
Presenter:
Ben Hickson
4:30 pm
5:00 pm
Track:Transportation
5:00 pm
Maps & Apps Gallery Opening

Maps & Apps Gallery Opening

5:00 pm
6:00 pm
Appetizers Provided
5:30 pm

Ballroom

Copper Basin Room

Granite Mountain Room

Arizona Room

Chino-Prescott Room

No events available

Join us for the Maps & Apps Gallery Opening from 5pm to 6pm

Thursday

7:30 a.m. to 9:00 a.m. - Full Breakfast Buffet

7:30 a.m. to 4:00 p.m. - Registration open

Click on a session title to get more details about it

Ballroom Copper Basin Room Granite Mountain Room Arizona Room Chino-Prescott Room
8:30 am
Exhibitor Lightning Round
Exhibitor Lightning Round
8:30 am
10:00 am
Come see the latest tools and offerings from our exhibitors. All in one place, in quick 7 minute lightning talks.
Meeting the state's water needs - We've got an app for that!
Presenter:
Susan Craig
8:30 am
9:00 am
Track: Natural Resources
Scripting in Python for ArcGIS – The Basics (2ND OFFERING)
Presenter:
Jennifer Harrison
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
ArcGIS Pro Hands On Workshop (SECOND OFFERING)
Presenters:
Peter Gamberg, Joseph Peters
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
9:00 am
Geospatial Analysis of Monsoon Precipitation Data from Citizen Reporters
Presenter:
Gabe McGowan
9:00 am
9:30 am
Track: Natural Resources
9:30 am
Enhancements to the National Hydrography Dataset
Presenter:
Drew Decker
9:30 am
10:00 am
Track: Natural Resources
10:00 am
Exhibits
Exhibitor Booths
10:00 am
10:30 am
Visit Exhibitors in the Ballroom
Break
10:00 am
10:30 am
Break
10:00 am
10:30 am
10:30 am
Risk Terrain Modeling - Residential Burglaries
Presenters: Jeremy Johnson
10:30 am
11:00 am
Track: Data Modeling
Leveraging Remote Sensing Data to Improve Safety and Reliability
Presenter:
Chris Schroeder
10:30 am
11:00 am
Track: Natural Resources
11:00 am
Graph Databases: ARC/INFO Back to the Future
Presenter:
Rudy Stricklan
11:00 am
11:30 am
Track: Data Modeling
Wildland Fire GIS: A Day in the life of a GIS Specialist – a 16 hour day in 2019
Presenter:
Aaron Seifert
11:00 am
12:00 pm
Track: Natural Resources
11:30 am
Blockchain in Plain English
Presenters:
Bo Guo, Jay Carpenter
11:30 am
12:00 pm
Track: Data Modeling
12:00 pm
Luncheon Keynote: Mapping Grand Canyon National Park
Speaker:
Tom Patterson
12:00 pm
1:30 pm
12:30 pm
1:00 pm
1:30 pm
Evaluating Techniques for Areal Interpolation of Polygonal Data
Presenter:
Erik Glenn
1:30 pm
2:00 pm
Track: Geospatial Analysis
Mapping the Heat! A window into FS National Infrared Operations Unit
Presenter:
Mark Christiano
1:30 pm
2:00 pm
Track: GIS in Action
Scripting in Python for ArcGIS – Building on the Basics (1st OFFERING)
Presenter:
Jennifer Harrison
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
Learn the Basics of Spatial SQL and Open-Source PostGIS in Three Hours
Presenter
Rudy Stricklan
1:30 pm
5:00 pm
Hands-On Workshop
2:00 pm
Solving for Waste: ArcGIS's Network Analyst & Solid Waste Management
Presenter:
Stephen Gushue
2:00 pm
2:30 pm
Track: Geospatial Analysis
How we went Pro. One organization's journey adopting ArcGIS Pro.
Presenter:
Brian Colson
2:00 pm
2:30 pm
Track: GIS in Action
2:30 pm
PAG Safety Explorer: facilitating data-driven project development
Presenter:
Josh Pope
2:30 pm
3:00 pm
Track: Geospatial Analysis
Reality Portal: How we combined Portal for ArcGIS, SSO, and Active Directory
Presenter(s):
Benjamin Sher, Brian Laird
2:30 pm
3:00 pm
Track: GIS in Action
3:00 pm
Exhibits
Exhibitor Booths
3:00 pm
3:30 pm
Visit Exhibitors in the Ballroom
Break
3:00 pm
3:30 pm
Break
3:00 pm
3:30 pm
3:30 pm
GISP: what it is and how to get it
Presenter:
Rick Chappell
3:30 pm
4:00 pm
Track: Professional Development
The Arizona Military & Energy Land Use Plan (AME-UP)
Presenter(s):
Kevin Seegmiller, Leisa Brug
3:30 pm
4:00 pm
Track: GIS in Action
4:00 pm
Young Professional Networking Panel
Presenter:
Hayley Miller
4:00 pm
4:30 pm
Track: Professional Development
ArcGIS Enterprise Collaboration
Presenter:
Peter Gamberg
4:00 pm
4:30 pm
Track: GIS in Action
4:30 pm
Women in GIS
Presenter:
Eva Reid
4:30 pm
5:00 pm
Track: Professional Development
3D Mapping a Historic Western Film Studio
Presenter(s): Nikolas Smilovsky, Chris Lukinbeal
4:30 pm
5:00 pm
Track: GIS in Action
5:00 pm
5:30 pm
6:00 pm
Exhibits
Exhibitor Social and Dinner
6:00 pm
8:00 pm
Award Presentations and Door Prizes
6:30 pm
7:00 pm
7:30 pm

Ballroom

Copper Basin Room

Granite Mountain Room

Arizona Room

Chino-Prescott Room

No events available

Join us for Vendor Sponsored Social Thursday evening  in the Ballroom

 

Read More

Friday

7:30 a.m. to 9:00 a.m. - Full Breakfast Buffet

8:00 a.m. to 10:00 a.m. - Registration open

Click on a session title to get more details about it

Ballroom Copper Basin Room Granite Mountain Room Arizona Room Chino-Prescott Room
8:30 am
Why you should centralize and automate your data import management using FME
Presenter:
Patrick Connolly-Boutin
8:30 am
9:00 am
Track: Working with Data
Migrating to ArcGIS Pro
Presenter:
Peter Gamberg
8:30 am
9:00 am
Track: Working with ArcGIS
Scripting in Python for ArcGIS – Building on the Basics (2nd OFFERING)
Presenter:
Jennifer Harrison
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
Introduction to Lidar, Data Access, and Processing with OpenTopography
Presenters:
Chelsea Scott, Matt Beckley
8:30 am
12:00 pm
Hands-On Workshop
9:00 am
Silos In, Solos Out: Building ADOT's Dashboard Culture
Presenters:
Bo Guo, James Meyer
9:00 am
9:30 am
Track: Working with Data
An Introduction to ArcGIS Urban
Presenter(s):
Joseph Peters
9:00 am
9:30 am
Track: Working with ArcGIS
9:30 am
AZGeo: The Road Ahead
Presenter:
Ryan Johnson
9:30 am
10:00 am
Track: Working with Data
ArcGIS Python API: Web GIS Administrative Workflows
Presenter:
Peter Gamberg
9:30 am
10:00 am
Track: Working with ArcGIS
10:00 am
Break
10:00 am
10:30 am
Break
10:00 am
10:30 am
10:30 am
Smorgasboard Lightning Round
Smorgasboard Lightning Round
10:30 am
12:00 pm
a variety of topics in 7-10 minute lightning talk presentations- click here for more about each one
National Geodetic Survey: a Quick Review of Products and Services
Presenter:
William Stone
10:30 am
11:00 am
Track: Data Integration
11:00 am
Integration and Workflows for Mobile Data Collection and Reporting
Presenter(s):
Thomas Krinke, Jim Long
11:00 am
11:30 am
Track: Data Integration
11:30 am
Civic Engagement with the ArcGIS Hub
Presenter:
Joseph Peters
11:30 am
12:00 pm
Track: Data Integration
12:00 pm
Lunch
Lunch provided in Ballroom
12:00 pm
1:00 pm
12:30 pm
1:00 pm
Flood Hazard Information Sheets using Survey123, progress and caveats
Presenter: Bill Beaver
1:00 pm
1:30 pm
Track: Field Data Collection
Dismembering ArcGIS Rest Service properties
Presenter:
Brian Bond
1:00 pm
1:30 pm
Track: GIS Programming and Tools
Hands-on Workshop on AZGIV and EMAP
Presenters:
Bo Guo, Shujing Li, Howard Ward
1:00 pm
2:30 pm
Hands-On Workshop
Visualize This: Bringing Your Data to Life When Words Fail
Presenter:
Jami Dennis
1:00 pm
2:30 pm
Hands-On Workshop
1:30 pm
High-Accuracy GPS mapping with your Smartphone or Tablet
Presenter:
Isiah Mack
1:30 pm
2:00 pm
Track: Field Data Collection
Arizona Geocoding and Imputation Tool (AZGIT)
Presenter:
David Olson
1:30 pm
2:00 pm
Track: GIS Programming and Tools
2:00 pm
Refining Mobile Solutions for All Types of Users
Presenter:
Lindsay Spencer
2:00 pm
2:30 pm
Track: Field Data Collection
Using Python to Streamline Regional Land Use and Parcel Data Processing
Presenter:
Kurt Cotner
2:00 pm
2:30 pm
Track: GIS Programming and Tools

Ballroom

  • Lunch
    12:00 pm - 1:00 pm

Copper Basin Room

Granite Mountain Room

Arizona Room

Chino-Prescott Room

No events available

Read More